אבחון גרפולוגי – הדברים שצריך לדעת לפני שאתם ניגשים לאבחון

במאמר זה נעסוק באבחון גרפולוגי, נבין מהו התהליך, נספק טיפים מעשיים לביצוע האבחון ומתי צריך לערוך אבחון כזה?                                             

אבחון גרפולוגי –  מה יש בכתב יד?

אבחון גרפולוגי הוא למעשה מעין מחקר וניתוח של כתב יד על מנת לקבל תובנות לגבי תכונות אישיות של אדם, רגשותיו ואפילו מצבים פסיכולוגיים. כתב היד משקף את מחשבותיו, התנהגויותיו ורגשותיו הפנימיים. 

על ידי בחינת היבטים שונים בכתב היד, כמו גודל, נטייה, לחץ, מרווח וצורתם של האותיות, גרפולוגים יכולים לפרש מגוון רחב של מאפיינים. לדוגמה, כתב יד גדול ומעוגל עשוי להעיד על אישיות בעלת ביטחון עצמי, בעוד שכתב יד קטן וצפוף יכול לרמז על מופנמות. זווית ההטיה של האותיות מעידה על נטיות רגשיות, כאשר הטיה ימינה מעידה על חום והטיה שמאלה מרמזת על רגשות שמורים יותר.

בנוסף לתכונות אישיות, אבחון גרפולוגי יכול גם לספק תובנות לגבי מצבו הרגשי של האדם, רמת ההערכה העצמית, ואפילו הפוטנציאל שלו ליצירתיות. לדוגמה, לחץ כבד בכתב עשוי להצביע על רגשות חזקים ועוצמה, לעומת זאת לחץ קל יותר עשוי להצביע על אופי עדין ורגיש יותר. 

 

איך נעשה אבחון גרפולוגי?

אבחון גרפולוגי כולל תהליך של ניתוח אלמנטים שונים בכתב היד על מנת להסיק מסקנות משמעותיות. אחד השלבים הראשונים באבחון גרפולוגי הוא בחינת המראה הכללי של כתב היד הכולל גודל, הטיה ומרווח בין המילים. סקירה זו מספקת רושם כללי על תכונות אישיות והנטיות הרגשיות של הכותב.

לאחר מכן, גרפולוגים מעמיקים במאפיינים הספציפיים של כתב היד. הם בודקים את הלחץ המופעל בזמן הכתיבה, שכן הוא יכול להעיד על עוצמתו הרגשית או רמת השליטה העצמית של הכותב. הצורה וההיווצרות של אותיות בודדות הן גם חשובות בקביעת תכונות אישיות. לדוגמה, אותיות מעוגלות עשויות להצביע על אדם יצירתי.

המרווח בין המילים הוא היבט נוסף שגרפולוגים בודקים. מרווחים רחבים עשויים להעיד על עצמאות וצורך במרחב אישי, בעוד שמרווחים קטנים עשויים להעיד על העדפה לאינטראקציה חברתית. המהירות והקצב של כתב היד יכולים גם כן לספק תובנות לגבי מצבו הכללי של הכותב.

כדי להבטיח דיוק ואמינות בהליך האבחון, גרפולוגים משווים את כתב היד עם דוגמאות כתב היד אחרות של הכותב. השוואה זו עוזרת לזהות חוסר עקביות או שינוי בסגנון כתב היד, שעלולים לחשוף שינויים ברגשותיו או במצבו הנפשי של הכותב.

 

אבחון גרפולוגי

 

טיפים מעשיים לאבחון גרפולוגי

בכל הנוגע לאבחון גרפולוגי, אין גישה אחת שמתאימה לכולם. עם זאת, יש כמה טיפים שיכולים לעזור לאבחון יעיל יותר. ראשית, חשוב שיהיה מספיק תוכן של כתב יד. ייתכן שמשפט בודד או כמה מילים לא יספקו מספיק מידע לאבחון. לגרפולוגים צריכים להיות כמה פסקאות או אפילו עמוד שלם של כתב יד בכדי שיוכלו לאבחן. 

טיפ חשוב נוסף הוא לבדוק את הסיטואציה שבה הופק כתב היד. הבנת הנסיבות שבהן נעשתה הכתיבה יכולה לספק תובנות חשובות. לדוגמה, אם הכתיבה נעשתה במהירות או בלחץץ, היא עשויה להשפיע על סגנון כתב היד ויש לקחת אותה בחשבון במהלך האבחון.

בנוסף, גרפולוגים צריכים לחפש דפוסים ועקביות בכתב היד. חשוב לשים לב אם מאפיינים או תכונות מסוימים מופיעים באופן עקבי לאורך הכתיבה. עקביות יכולה לעזור לאמת את הממצאים ולספק הערכה מדויקת יותר של אישיותו של הכותב.

מתי יש צורך באבחון גרפולוגי? 

אבחון גרפולוגי עשוי להיתפס על ידי רבים כאמצעי מיושן, אך עדיין יש לו רלוונטיות במצבים מסוימים. לפניכם שלושה מצבים שבהם אבחון גרפולוגי יכול להיות מועיל:

  • 1. הערכות אישיות ומקצועיות:
    אבחון גרפולוגי יכול להיות לשמש בהערכות אישיות ומקצועיות. לדוגמה, מעסיקים עשויים להשתמש באבחון כתב יד במהלך גיוס עובדים כדי לקבל תובנות לגבי התכונות האישיות של המועמד, סגנון העבודה ואפשרות התאמה פוטנציאלית. באופן דומה, אנשים המחפשים התפתחות אישית עשויים להפיק תועלת מהבנת החוזקות, החולשות והדפוסים ההתנהגותיים שלהם באמצעות אבחון גרפולוגי.
  • 2. בתי משפט:
    גרפולוגיה משתלבת גם בבתי המשפט, במיוחד במקרים של זיוף כתב יד או איומים אנונימיים. על ידי בחינת מאפייני כתב היד, גרפולוג יכול לספק מידע רב ערך שיכול לסייע בזיהוי המחבר או באותנטיות של המסמך. למרות שזה לא אמור להיות הבסיס הבלעדי להחלטות משפטיות, אבחון גרפולוגי יכול לשמש ולהועיל גם בבתי המשפט.
  • 3. מסגרות טיפוליות:
    ניתן להשתמש באבחון גרפולוגי גם במסגרות טיפוליות. אבחון כתב יד יכול לספק תובנות לגבי מצבו הרגשי של האדם והנטיות הפסיכולוגיות שלו. מטפלים עשויים להשתמש בגרפולוגיה כדי לעזור ללקוחות להשיג מודעות עצמית, לזהות בעיות בסיסיות ולעבוד לקראת צמיחה אישית.

 

 

מה היה לנו עד עכשיו?